29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca – idealny moment, by zwrócić uwagę na zdrowie jednego z najważniejszych narządów naszego organizmu. Chcemy podzielić się z Państwem kilkoma istotnymi poradami, które mogą pomóc Wam zadbać o swoje serce na co dzień:
- Zdrowa dieta: Ogranicz spożycie soli i tłuszczów nasyconych. Wybieraj pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce, chude białko oraz zdrowe tłuszcze, np. z ryb i orzechów.
- Ruch to zdrowie: Regularna aktywność fizyczna wzmacnia serce! Wystarczy 30 minut dziennie umiarkowanego wysiłku, jak spacer, jazda na rowerze czy pływanie.
-Kontroluj swoje wyniki: Regularnie mierz ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru. Warto też okresowo wykonywać badania EKG oraz inne testy zalecone przez lekarza.
-Rzuć palenie: Papierosy są jednym z najgroźniejszych wrogów zdrowego serca. Rezygnacja z palenia znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca i innych powikłań kardiologicznych.
- Stres pod kontrolą: Długotrwały stres negatywnie wpływa na serce. Warto nauczyć się technik relaksacyjnych, np. medytacji, jogi, czy po prostu znaleźć czas na odpoczynek i ulubione hobby.
Zatem z Całego Serca zachęcamy do skorzystania z wymienioych porad oraz wpisania ich na stałe do swojego codziennego rytmu dnia.